Wędzenie ryb
Wędzenie ryb jest doskonałym sposobem na ich konserwację. Polega na nasyceniu mięsa ryby składnikami dymu drzewnego, który ma działanie bakterio- i grzybobójcze, co wydłuża trwałość produktu. Odparowanie wody z warstwy zewnętrznej zapewnia soczystość mięsa wewnątrz. Na koniec to, co najbardziej cenimy w rybach wędzonych, a mianowicie uzyskanie w procesie wędzenia odpowiedniego i wyjątkowego smaku, zapachu i zabarwienia.
Zalewa: (na około 3-3,5 kg ryby)
Po wymoczeniu w zalewie należy wypłukać rybę pod zimną wodą, a następnie dokładnie wysuszyć papierowymi ręcznikami. Proces suszenia w przewiewnym miejscu powinien trwać kilka godzin, aż ryba będzie błyszcząca i sucha. Niewystarczające wysuszenie ryby sprawi, że uwędzi się ona nieprawidłowo.
- 1 szklanka soli
- 10 szklanek wody
- dodatkowo, według uznania można dodać:
- 0,25 szklanki cukru
- liście laurowe, chili, tymianek, jałowiec lub ziele angielskie
Przechowywanie ryb wędzonych
Po uwędzeniu ryby należy schłodzić i przez kilka godzin pozostawić w przewiewnym miejscu. Następnie zawinąć w papier lub przechowywać w pojemnikach na żywność, oczywiście w lodówce, przez okres do około 2 tygodni (ryby wędzone na zimno) i do tygodnia (ryby wędzone na gorąco).
Kupując rybę wędzoną i nie znając daty jej wędzenia, należy zwrócić uwagę na takie cechy jak zapach (nie może być nieprzyjemny), kolor (nie może być nalotów, a mięso w okolicy kręgosłupa nie może odznaczać się czerwoną barwą).
